Vámháború: Turmp most Délkelet-Ázsiában épít falat

2025. július 10. 16:51

Trump július 7-én újabb vámokkal fenyegette meg Délkelet-Ázsia országait, amelyek egyik fő célja, hogy bezárják a kínai vállalatok azon alternatív megkerülő útvonalait, amelyeken keresztül kijátszhatták a kínai exportra kivetett tarifákat. Most viszont vámfal emelkedik a térségben, amely globálisan is éreztetheti a hatását.

2025. július 10. 16:51
null

Ismét felkorbácsolta a vámháború hullámait Donald Trump július 7-i lépése, amikor 14 országot figyelmeztetett – köztük kisebb gazdaságokat és nagyobb kereskedelmi partnereket egyaránt –, hogy augusztus 1-jétől új, magasabb vámokat vetne ki rájuk.  

A korábban bejelentett tarifák ugyanazon a napon életbe léptek, Japán és Dél-Korea az áprilisban bejelentettnél magasabb, 25 százalékkal kénytelen szembenézni, Dél-Afrika, Indonézia és Thaiföld esetében maradt a korábbi 30, 32, illetve 36 százalék, a többi kilenc állam pedig a tavaszinál alacsonyabb illetékkel számolhat. Szöult és Tokiót azonban az amerikai elnök figyelmeztette, hogy ha emelik az amerikai termékekre kivetett vámokat, akkor ugyanannyival emelkedik a rájuk kirótt 25 százalék is. 

Az új illetéket a korábbi ágazati vámoktól – például az autókra vagy az acélra és alumíniumra kivetettektől – függetlenül lépnek életbe. Trump szerint ezek véglegesek, augusztusig azonban a Fehér Ház ajtaja bárki előtt nyitva áll, aki szeretne lefaragni valamennyit belőlük, és nyitott az amerikai követelések meghallgatásra. Ezt a korábbi amerikai kereskedelmi képviselő Wendy Cutler is megerősítette: szerinte „habár a hírek csalódást keltők, ez nem jelenti azt, hogy mindennek vége”

Tunéziát, Malajziát és Kazahsztánt július 7-től 25, Bosznia-Hercegovinát 30, Indonéziát pedig 32 százalékos vámok sújtják, miközben Szerbia és Banglades 35, Kambodzsa 36, Laosz és Mianmar pedig 40 százalékos tarifát kapott. Trump megosztotta, hogy Indiával közel a megállapodás. Utóbbi három ország még mindig magas a vámszint, de az áprilisihoz képest alacsonyabb. 

Trump elszigetelné Délkelet-Ázsiát 

Trump hazardírozó kereskedelempolitikájának újabb húzása azzal fenyeget, hogy egy vámfalat emel Délkelet-Ázsia termelési központjai köré, ami az árak növekedéséhez vezethet, valamint nehezíti az amerikai fogyasztók és az ipar helyzetét is.  

Számos délkelet-ázsiai ország prosperált az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború alatt, mivel alternatív gyártási és exportközpontokat kínált az amerikai vámok alól kibújni igyekvő kínai vállalatoknak. A „Kína plusz egy” stratégia kihasználása azonban nagy áruforgalmi többletet eredményezett az USA-val folytatott árukereskedelemben, ami gyanússá vált Washingtonban. 

A délkelet-ázsiai államokra kivetett új tarifákkal Trump szeretné megakadályozni, hogy ezek az országok továbbra is a kínai gyártók menekülő útvonalaként működjenek.  

Habár májusban éves alapon 43 százalékkal csökkent a Kínából az Egyesült Államokba irányuló kivitel értéke, a világ második legnagyobb gazdasága 4,8 százalékkal többet exportált ugyanezen időszak alatt. A vámháború miatt kieső mennyiséget ugyanis ellensúlyozta az, hogy a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) irányába tartó szállítások 15 százalékkal nőttek – miközben az Európai Unióba tartók 12 százalékkal. „Már láttunk ilyet az első amerikai–kínai kereskedelmi háború alatt. Meglehetősen gyors váltás következett be: a kínai termékek amerikai importja visszaesett, azonban Vietnám és Mexikó esetében megnőtt” – mutatott rá a Capital Economics vezető közgazdásza, Mark Williams. 

Az intézet kutatásai szerint 3,4 milliárd dollár értékű kínai exportot irányítottak át Vietnámba májusban, ami 30 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben a hónapban. Indonézia esetében a növekedés körülbelül 800 millió dollár volt, ami 25 százalékos bővülés éves alapon. 

Hanoival július 2-án született megállapodás, amelynek értelmében a korábbi 46 százalékról 20-ra csökkennek az ország exportjára vonatkozó alaptarifák. Továbbá Trump közösségi médiában közzétett tájékoztatása szerint az amerikai áruk „teljes hozzáférést” kapnak Vietnám piacához, mindenféle vámoktól mentesen. Ugyanakkor a megállapodás kétszintű: a vietnámi kikötőkben átrakodott, és ezután az USA-ba szállított cikkekre 40 százalékos vám vonatkozik.  

Trump most Kambodzsát, Indonéziát, Laoszt, Malajziát és Thaiföldet fenyegette meg azzal, hogy augusztus 1-től 25 és 40 százalék közötti vámokat vet ki az Amerikába irányuló exportra, amennyiben nem ülnek tárgyalóasztalhoz.  

A cikk folytatása a makronom.eu oldalon olvasható.

Címlapfotó: MTI/AP/Evan Vucci

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.eu oldalon.

 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mátyás01
2025. július 10. 19:00
Ennél sokkal fontosabb, hogy ilyen ember ez a Trump, én már többször nagyot csalódtam benne, hiába jobb (jobb?) mint a beszarós Biden: magyarjelen.hu/kulfold/26126-trump-moszkva-es-peking-lebombazasaval-fenyegetozott Mondja már meg valaki, hogy mégis mi köze az USA-nak Ukrajnához és Tajvanhoz? Egyébként történelmileg Ukrajna Oroszországhoz tartozik, Tajvan meg Kínához. Egyébként tudjuk, hogy kik a fő irányítók és a legfőbb aggresszorok az USA mögött, csakhogy ezt a kérdést soha senki nem teszi fel nyilvánosan az USA-nak. Pedig én kiváncsi lennék a válaszra.
neszteklipschik
2025. július 10. 18:35
A vámok emelgetésén keresztül nem fog sikerülni "újra naggyá tenni Amerikát". A vámok emelése nem segíti az USA vállalatait, hogy versenyképesebbek legyenek a világpiacon. Márpedig az USA gondja az, hogy nem elég versenyképes, ezért van az, hogy nem tud annyi árut és szolgáltatást eladni külföldre, mint amennyit megvesz. Aki elég öreg tudhatja: annak idején a szocializmus is (jelentős részben) azért omlott össze, mert a szocialista tervgazdaság nem bírta a versenyt a Nyugat piacgazdaságával. Többet vásárolt a KGST blokk nyugatról, mint a Nyugat a KGST-blokkból. Ez eladósodáshoz, majd a fenntarthatatlansága miatt végül gazdasági összeomláshoz vezetett. "Cserearány romlás", így hívták ezt a Kádár-rezsim alatt. A világ országai se azért nem vásárolnak elég USA terméket, mert "g*cik és ki akarnak b@szni az USA-val", hanem mert a konkurencia jobb minőségben és olcsóbban adja. Ezen kéne változtatni és ezen a vámok emelgetése (amiket amúgy is az USA fogyasztója fizet meg) nem fog segíteni.
you-brought-2-too-many
2025. július 10. 17:04
Jó, de ki az a Turmp?! 🤔
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!